Terapi ve Masaj
Masaj Çeşitleri - Aromaterapi Masajı
Aromaterapi masajı tekniği tedavi ve gençleştirici amaçlı olarak bitki öz yağlarının masajda kullanılması esasına dayalıdır.  Antik Mısır, Hindistan ve Uzak Doğu'dan gelen bu teknik yüzyıllardır stresi azaltmak, genel anlamda rahatlamak ve zihni uyarmak için kullanılmıştır.

Özyağlarla (esansiyel yağlar) yapılan masaj, deri yüzeyini daha çok ısıtır ve yoğun kas, eklem ağrılarına ve zayıf dolaşım bozukluklarına çok faydalı olur. Aromatik özyağların keyifli kokusu, duygusal kaynaklı fiziksel sıkıntılar üzerinde de çok etkilidir. Özyağlarla nefes rahatlatılabilir, sakinleşme ve yavaşlama ile kişi kendini daha iyi hissedebilir. Aromaterapi, masajla maksimum iyileştirme özelliği sağlar.

Beynimiz, koku ve dokunma gibi farklı kaynaklardan farklı sinyallerle sürekli iyi yönde uyarılır. Kişi kendine bakıldığı ve şımartıldığı duygusuyla rahatlar, dinlenir, arınır ve denge bulur. Şifalı ot ve çiçek yağlarıyla yapılan bu masaj hem cildi beslemekte hem de kokunun şifa özelliği kullanılıyor. Klasik bir masaj tekniği ile tüm bedene sürülen yağlar önceden seçilebilir. Zihinsel ve fiziksel yorgunlukta biberiye özü, sinüzit ve nezlede okaliptüs yağı üst solunum yoları için iyi gelecektir.
Aromaterapi, bitkisel Aroma yağları ile terapi uygulama yöntemidir. Aromaterapi'de kullanılan yağlar, bitkilerin kök, çiçek, yaprak vs. bölümlerinden elde edilen saf uçucu yağlardır.
 
Aromaterapinin yani kokularla iyileşmenin kökleri yüzyıllar öncesine dayanıyor. Roma İmparatoru Neron’un gül yaprakları üzerinde uyuyarak huzura kavuştuğu bugüne dek gelen söylentiler arasında... Aromaterapi gücünü bitki ve çiçeklerden elde edilen özlerden alıyor. Ve birkaç damla yağ kullanılarak elde edilen karışımlar akla gelebilecek her türlü hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Kokulardan faydalanmanın en etkili yolu ‘Essentials oils’ denilen saf bitki özlerinden yapılan karışımları kullanmak. Bunlar badem, susam hatta zeytin yağı gibi bitkisel bir yağ baz alınarak hazırlanıyor. Yağlar gözenekler yoluyla cilt tarafından emiliyor ve koku yoluyla ciğerlere gidiyor ve böylece etki ediyor. Kokularla çok ciddi hastalıklardan çekingenlik gibi psikolojik durumlara kadar pek çok rahatsızlığın tedavisi yapılabiliyor.

Papatya
Bileşiminde ‘bisabolol’olan papatya bu özelliğiyle tahriş olmuş ciltleri rahatlatmak için birebir. Papatya yağı ya da papatya çayıyla göz çevresine yapılan kompres, şişliklerin kısa sürede inmesini sağlıyor.

Sandal Ağacı
Konsantrasyonu kolaylaştırdığı için meditasyon sırasında yaygın biçimde kullanılıyor. Hindistan’da, tapınaklarda tütsüleri en çok yakılan kokulardan biri. Çok güçlü bir afrodizyak olan sandal ağacı, cilt için faydalı. Tatlı kokusuyla parfüm üreticilerinin de tercihi.

Gül
Gül yağında cildi sıkılaştırmaya yarayan tanın maddesi var. Yani gül suyunun tonik olarak yaygın bir şekilde kullanılması boşuna değil. Bu arada dünyadaki en iyi gül yağı Türkiye’de çıkıyor. Gül kokusu kişilerin kendilerini pozitif ve huzurlu hissetmelerini sağlıyor.

Bergamot
Canlandırıcı ve dengeleyici etkisi çok fazla. Rahatlatıyor ve rahat bir uyku çekmenizi sağlıyor. Kolonyalarda çok kullanılıyor. Bir damla bergamot yağını biraz alkolle karıştırıp çok hafif bir kolonya elde etmek mümkün.
 

Aromaterapi Hakkında Çıkan Bazı Haberler:


Aromaterapi: Kokunun mucizevi gücü

Şifa kaynağı olarak bilinen aromaterapide, bitkilerden buharla damıtma ve sıkma yöntemiyle çıkarılan öz yağlar kullanılıyor. Bu yağların koku molekülleri burundaki koku reseptörleri tarafından beynimize ulaşıyor, koku hafızamızı etkiliyor ve bizde çeşitli duyguların uyanmasına neden oluyor. Böylece yağların etkisiyle kendimizi daha enerjik, canlı, rahatlamış ve stresten arınmış hissediyoruz.
 
Aromaterapi yağları temel olarak iki şekilde kullanılıyor; cilde sürülüp, cilt tarafından emilmeleri sağlanıyor ya da kokuları teneffüs ediliyor. aromaterapi uzmanlarının tavsiyesiyse, her iki yöntemi beraber kullanmak. Teneffüs edilen yağ; etkisini 10 dakika içerisinde göstermeye başlıyor. Yağdan yayılan partiküller, solunum yolundan geçiyor ve direkt olarak beynin hafıza ve duyguları kontrol eden bölümünü etkiliyor. Bu da bizim ruh halimizi büyük ölçüde değiştiriyor. Yağları, masajla cilt üzerine sürmekse, cilt tarafından emilmelerini ve kan dolaşımına karışmalarını sağlıyor.
 
Vücut emdiği yağın ihtiyacı kadar olan bölümünü kullanıyor, geri kalan kısmıysa atılıyor. İşte bu nedenle, hamilelerin de aromaterapi yağlarını kullanırken dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü yetişkinler için hiçbir sakıncası olmayan maddeler bebek üzerinde toksik etki yapabiliyor. Uzmanlar, bebek bekleyenleri masajda hamilelere özel hazırlanmış yağlar haricindekileri kullanmamaları konusunda uyarıyor.

Aromaterapide özyağlar kullanılıyor. Çünkü özyağlar diğer yağlara kıyasla cilt tarafından çok daha kolay ve hızlı bir şekilde emilebiliyor. Öz yağın İngilizce karşılığı ise ``Essentials oil`` ve bu şekilde kullanılıyor. Bitkilerin en güçlü ve aktif özellikleri bitkilerin ilk sıkılışıyla elde edilen yağlarda bulunuyor. Bunlar da saf yağlar olarak tanımlanıyor ve suyla ya da diğer yağlarla karıştırılmadan kullanılmıyorlar. Doğada bulunan hemen hemen tüm bitkiler özyağlara sahip ve aromaterapi uzmanları, aromaterapi seansları sırasında, 400`den fazla bitkiye ait özyağdan yararlanıyor.
Yağlar nasıl etki ediyor?

Özyağlar genellikle, taşıyıcı yani baz yağlara karıştırılıyor ve öyle kullanılıyorlar. Taşıyıcı yağlar arasında en çok kullanılanlar fındık, susam ve bademyağı.
Masajla: Kas ağrılarını ve gerginliği azaltmanın en etkili yolu problemli bölgeye yoğunlaşarak masaj yapmak.
Teneffüs: Sıcak suyun içine, bir kağıt mendilin üzerine ya da yastığınıza birkaç damla yağ damlatarak teneffüs edebilirsiniz. Mum ve tütsüler de aynı amaçla kullanılabilir.

Banyoda: Şampuanlar, banyo jelleri ve sabunlar aromaterapik özellikli olarak sunulsa da etkileri sınırlı. Ama yine de, aynı anda hem teneffüs edildikleri hem de cilt tarafından emildikleri için iki yönlü etki ediyorlar

kaynak: http://www.fox.com.tr/detay/935

 
< Önceki   Sonraki >
Her Hakkı Saklıdır © 2020 Terapi ve Masaj - Masaj Terapisi, İstanbul - terapivemasaj@hotmail.com