Terapi ve Masaj
Masaj Çeşitleri - Klasik (İsveç) Masaj
İnsanın varlığıyla birlikte masaj bilinçli veya bilinçsiz olarak var olmuştur .Ağrıyan yeri ovmak,üşüdüğümüz zaman elimizi kolumuzu veya bacağımızı ovalamak bizi rahatlatmıştır.

Klasik Masaj kan dolaşımını ve vücudun esnekliğini sağlar. Kan vücuda oksijen taşıdığından sağlıklı olmak için iyi bir dolaşım gerekir. Masaj kan dolaşımını artırır; dolayısıyla vücuda yararı kesindir. masaj vücudumuzun farkına varmamıza sağlar.insan oğlu var olduğundan itibaren bilinçli veya bilinçsiz olarak masaj yapılmıştır.
Masaj, yara dokuları ve yapışıklıkların çözülmesi ve giderilmesinde, kas spazmı, tendon iltihabı, uykusuzluk ve nevrasteni durumlarında, kas krampları ve yaralanmalarda akut devreden sonra, migren, gerilim tipi ve hipertansiyona bağlı baş ağrılarında, ağrılı adet dönemlerinde, kabızlıkta ve ağrılı noktalarda vücuda kısmen (lokal) veya tamamen uygulanan klasik masaj ile dolaşım hızını arttırarak dokuları-hücreleri canlandırır, dolaşımı düzenler, kas gerilimini azaltarak konsantrasyonu güçlendirir.

Önemli olan masaj yaptıran kişinin günün yorgunluklarından ve stresinden kurtulmasına yardımcı olmak; rahat ve keyifli bir ortamda kendini zinde ve dinlenmiş hissetmesini sağlayabilmektir.

Genellikle vücudun güne zinde başlamasına ya da yaşamın gündelik yorgunluk ve sıkıntılarından kurtulmak amacı ile yapılan genel dinlenme ve gevşeme yöntemi olarak kullanılan masaj türüdür. Önemli olan masaj yaptıran kişinin rahat ve keyifli bir ortamda kendini zinde ve dinlenmiş hissetmesinin sağlanabilmesidir.

Genellikle masaj yağı ile yapılır ancak isteğe bağlı olarak bazı durumlarda kayganlaştırıcı malzeme kullanmadan da klasik masaj uygulamak mümkündür.

Süresi yaklaşık 60 dakikadır

Tüm masaj tekniklerinin temelini oluşturan klasik masaj 5 ana manipulasyondan meydana gelir;

  • Sıvazlama (Öfleraj)
  • Yoğurma (Petrisaj)
  • Friksiyon
  • Darbeleme (Tapotement)
  • Vibrasyon (Titreşim)
 

BEBEK MASAJI

Bebeğinİzi masaj yaparak mutlu edin,

  
İSTANBUL(CİHAN)- Bebek masajı, anne ve bebeğin birbirleri ile tanışıp ilişkiyi başlatma ve geliştirmesi için önemli bir role sahip. Dolayısı ile bebek masajını yalnız fiziksel yararları olan fiziksel bir terapi olarak düşünmemek gerekiyor. Masaj sırasında iletişimin 5 boyutu ile birlikte (görme, dokunma, koklama, duyma ve tat alma) 6. boyut olarak hareketler de devreye giriyor. Bu sırada ten teması ile sağlanan sözsüz iletişim de ilişkinin niteliğinde büyük önem taşıyor.

VKV Amerikan Hastanesi Ortopedi Bölümü'nden Fizyoterapist İmran Erkanat, annenin bebeği ile göz teması kurarak bebeğinin ayak parmaklarına dokunması; bunu yaparken yumuşak bir sesle ne yaptığını bebeğine anlatması, vücudunun dokunduğu bölgelerin adı ile birlikte, bebeğini rahatlatacak "gevşe", "rahatla" gibi sözler
söylemesinin bebeği yalnız fiziksel olarak değil; ruhsal olarak da rahatlattığını söylüyor.

Masaj sayesinde anne bebek arasındaki kurulan yakın ilişkinin yanı sıra bebek, vücudunun bölümlerini önce ayrı ayrı farkeder, sonra da vücüdunu bütün olarak gevşemiş bir şekilde algılar. İlk yapıldığında alışkın olmadığından bebek ağlayarak tepki gösterirse masajın bırakılması gerekir ancak zamanla masaj bebek için keyifli hale gelir.

Masaj boyunca bebeği hazırlamak için küçük bir ön hazırlık gerekir. Yeni doğmuş bebeklerde dikkat süresi yaklaşık olarak 15 dakika civarındır. Bu süreyi düşünerek her hareket bir ya da iki kere tekrarla yapılabilir ancak bebek masaja alıştıkça ve büyüdükçe bebeğinizin toleransına göre masaj süresini artırabilirsiniz. Masaj yaparken
amacınızın bebeğinizle birlikte iletişim kurmak, rahatlamak ve eğlenmek olduğunu daima hatırlayın. Bebeğiniz, karnı doyduktan 1 saat sonra masaj için daha keyifli ve dinamik olacaktır.

Masaj yaparken dikkat edilecek noktalar

15 dakika süreyle rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda olduğunuzdan emin olun. Rahat bir ortam yaratmak ve ikinizi de gevşetmek için hafif bir müzik çalın. Odanın ılık olmasına ve masaj süresince de böyle kalmasına özen gösterin. Bebeğinizi yatıracağınız yumuşak bir yüzey hazırlayın. Bebek masajını en güvenli yerde yapabilirsiniz. Masaj süresince gerekebileceğinden, temiz bir alt bezi ve yumuşak bir havluyu masaj yaptığınız yerde hazır bulundurmalısınız. Yumuşak formüllü bir bebek yağı kullanılırsa, masaj sırasında sürtünme nedeniyle bebeğin derisi zedelenmez. Herhangi bir lezyon oluşursa masaja ara verin. Bebeğinizin vücudunda ellerinizin rahat hareket etmesini sağlayacak miktarda bebe yağını ellerinize sürün. Masaja hafif dokunuşlarla başlayın, kendinizi güvende hissettikçe ve bebeğiniz masaja alıştıkça, uyguladığınız basıncı yavaşça artırın. Bebeğiniz bazen yorgun olabilir ve her türlü dış uyarı ona fazla gelebilir. Bu durumda dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bırakın biraz
dinlensin. Uyandıktan sonra masaj yapmayı tekrar deneyin.

Bebeğinizin daha da rahatlamasını sağlamak için, onun dikkatini bedeninin bir noktasına toplamasını sağlayın ve ona nasıl davranacağını öğretin. Örneğin bir kolunu tutun. Kolu hafifçe sallarken ona “rahatla” deyin ve gülümseyin. Bu, bebeğin dikkatini kendi vücudu üzerinde yoğunlaştırmasını ve rahatlamasını sağlar. Bu ruh halindeyken de dokunuşlarınızdaki olumlu mesajları daha kolay anlar. Bebeğinize en iyi masajı o tamamen çıplakken yaparsınız, özellikle banyo yaptırdıktan sonra...
Bebeğin cildini, özellikle de bezli bölgeyi temizleyin. Bebek kendini savunmasız hissedebileceği için alt bezini hemen çıkartmayın. Bebeği soyduktan sonra, çişini ya da kakasını yapma ihtimaline karşı, altına bir bez yayın. Eğer bebek altını kirletirse, alt temizliğini yaptıktan sonra masaja devam edin.

Bebek Masajı nasıl yapılır?

Yüz Masajı: Bebeğinizin yüzü meme emme, diş çıkarma, ağlama ve çevresinde durmadan büyüyen dünya ile karşı karşıya kalmaktan dolayı sürekli ve büyük bir stres altında kalır. Parmaklarınızı bebeğin alnının ortasına koyun ve şakaklara, oradan da yanaklara doğru masaj yapın. Daha sonra başparmaklarınızla bebeğinizin göz
kapaklarını şakaklara doğru hafifçe ovun. Yine başparmaklarınızla bebeğin burnunu yanaklara doğru hafifçe bastırarak ovun. Daha sonra çeneden kulak arkalarına doğru hafifçe masaj yapın.

Kol Masajı: Bebeğinizin kolunu kaldırın, omuzdan bileğe doğru önce bir elinizle, sonra da ötekiyle sıvazlayarak masaj yapın. Bu yöntemin adı "Hint Masajı Tekniği"dir. Hint Tekniğini uyguladığınızda ovma işlemini bilekte bitirmeyip ellere kadar da uygulayabilirsiniz. Aynı hareketi bu kez de bilekten omuza doğru tekrarlayın. Ters yönde
yapılan bu masaja da "İsveç Tekniği" denir. Bebekler el masajına bayılır. Bebeğin elini açın, her parmağını sırayla ovun. Elinin üstünü ve avucunun içini parmaklara doğru aşağı yukarı ovun. Tüm bunları tamamladıktan sonra avuç içlerinizle kollarını yukarıdan aşağı doğru yuvarlayarak hafifçe ovuşturun. Son olarak, bebeğinizin kolunu
avuçlarınızın içine alarak, içe doğru dairesel şekilde sıvazlayın.

Karın Masajı: Karın masajı aynı zamanda bebeğinizin sindirimine, gaz çıkarmasına ve kabızlığın iyileşmesine de yardımcı olur. Kolik bebeklerde karın ağrısının giderilmesine yardımcı olabilir. Karın masajına "su çarkı" denilen eğlenceli bir teknikle başlayabilirsiniz. Ellerinizi kendinize doğru kum çeker gibi bebeğin karnından
bacaklarına doğru hareket ettirin. Bebeğin bacaklarını havaya kaldırın, dizlerden bükerek hafifçe karına doğru bastırın. Bu bebeğin karın kaslarının gevşemesini sağlayacaktır.Bebeğinizin bacaklarını bileklerinden kavrayarak sol elinizle tutun. Bir önceki hareketleri sadece sağ elinizi kullanarak yapın. Bu mideyi rahatlatacak ve masajın daha derinlere etkili olmasını sağlayacaktır. Karın masajını, parmaklarınızın ucunu bebeğin göbeğinde soldan sağa doğru yürüterek tamamlayın. Bu hareket bebeğin gazının çıkartılmasına yardımcı olur.

Bacak Masajı: Bacak masajı kollara uygulanan masaja çok benzer. Bacağı her iki elinizle yukarı kaldırarak tutun ve ellerinizi birbirine ters yönlerde çevirerek bacağını ovun, kalçadan bileğe doğru ellerinizin bu hareketini sürdürün. Aynı hareketi bilekten kalçaya doğru tekrarlayın. Kollara uyguladığınız burma yöntemini ellerinizi aşağı
yukarı hareket ettirerek bebeğin bacağına da uygulayabilirsiniz. Başparmağınızla topuktan başlayarak, parmaklara doğru ayak tabanını ve ayak parmaklarının her birini teker teker ovun.

Sırt Masajı: Birçok anne-baba bebek masajını bebeğin sırtını ovarak bitirmekten hoşlanır. Bebeği bir yastığın ya da battaniyenin üzerine yüzüstü yatırın. Bunu yaparken ellerinizin yağlı olduğunu ve bebeğinizin kayabileceğini unutmadan, dikkatlice hareket edin. Ellerinizi bebeğin sırtında yanlamasına ileri geri hareket ettirerek
masaja başlayın. Bunu yaparken ellerinizi yavaşça sırtta aşağı ve sonra yukarı doğru kaydırın. Her iki elinizi boyuna yakın bir şekilde sırtın ortasında tutun. Omurgaya dik açı oluşturacak şekilde, ellerinizle sürtme hareketi yaparak, boyundan kalçaya doğru hafif hafif kaydırarak tüm sırtını sıvazlayın. Daha sonra sırtında parmaklarınızın uçlarıyla küçük daireler çizin. Masajı tamamlamak için bebeğin sırtını boyundan aşağı doğru yavaşça okşayın. Böylece bebek o günkü masajın bittiğini anlayacaktır.

Kaynak: haber.mynet.com/detay/saglik/Bebeginizi-masaj-yaparak-mutlu-edin/26Agustos2008/X1219740842921


Masajın temeli dokunmaktır

Masajın temeli dokunmaktır, anne ve baba çocuklarına şefkatle dokunduklarında, çocuklarının hayatlarını da olumlu şekilde değiştiriyorlar. Ailede birbirlerine rahatça dokunabilen bireyler, bu dokunuşlardan yoksun bırakılan bireylere göre, daha sağlıklı, daha olumlu düşünebilen, ağrı ve enfeksiyonlara karşı daha dirençli olan, daha rahat uyuyan, arkadaş canlısı, iyi ilişkiler kurabilen, hayatlarında daha başarılı ve daha mutlu olan bireyler haline geliyorlar. Şüphesiz, sevgiyle dokunuşun etkisi, insan hayatına pek çok şey katmaktadır. Sevgiyle yaptığınız her şey, hayatınıza birçok olumlu değişiklik getirebilir. Sevgiyle dokunun, hayatınız değişsin. 

Doğru yapıldığında masaj, pek çok rahatsızlığa iyi geliyor. Masajın nasıl yapılması gerektiğini, yararlarını, iyi geldiği rahatsızlıkları, masaj sırasında kullanılan malzemeleri ve masaja dair bilinmesi gereken pek çok yararlı bilgiyi, Anadolu ve Trakya Masörler Derneği 2. Başkanı Sayın, Volkan Özünal’dan öğrendik. Kendisine, bize ayırdığı değerli vaktinden dolayı ve verdiği yararlı bilgiler için teşekkür ederim.

 Yaptığınız masaj hangi hastalıklar için uygulanıyor? Hangi masaj yöntemlerini kullanıyorsunuz?

Lenf ve Ven sistemlerine göre yapılan masaj türlerini uyguluyoruz. Lenf sistemi masajı İltihaplı ve ödemli olan hastaya uygulanan bir masaj türüdür. Ven masajı ise, kalp, kan dolaşım sistemi, siyatik, kireçlenme, bel fıtığı ve kas spazmlarını açarak bu tarz rahatsızlıkları giderici masaj türüdür.

Bu çalışmada nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Her şeyden önce hastanın “ateşli ve mikroplu” olmamasına dikkat edilmelidir. Böyle bir durum söz konusu olduğu taktirde bu durumun derhal ortadan kaldırılması gereklidir. Aksi takdirde vücudun da mikrop olan hastaya uygulanan masaj, mikrobun bütün vücuda yayılmasını sağlayabilir. Bu durumla karşılan insanlar derhal doktora başvurmalıdırlar. Ayrıca, kişinin geçmişte yaşadığı hastalıklar çok önemlidir. Karaciğer, Kalp-Damar hastalıkları, Kemik Veremi, Tansiyon ve Şeker gibi rahatsızlıkların tespit edilmesi çalışmaya başlamadan önce çok önemlidir. Böyle durumlarda hastanın doktor raporunun yanında “mutlaka doktoruyla birlikte ortak çalışması gerekmektedir”

Yaptığınız masajla fizik tedavi arasında bir fark var mı?

Evet var. Fizik tedavide, kas’ın kireçlenmesi ve tutukluluğunun açılması sağlanır. Bizim yaptığımız rahatsızlık giderici masajda ise, kasların beslenerek kuvvetlenmesi, toksinlerin ve zararlı maddelerin genel olarak vücuttan atılması sağlanır.

Masaj yapılacak kişiyi nasıl hazırlıyorsunuz?

Masörün yanında kişiyi hazırlayacak bir yardımcımız bulunuyor. Masaja başlamadan önce masaj yapılacak kişinin mutlaka duşunu almış olması gerekiyor. Kişi duş almadıysa, merkezimizde duş alması sağlanıyor. Masaj odası önceden ısıtılmış oluyor.  Üzerinde paçaları ve beli geniş olan bir şort ile, “herkese ayrı olarak kullanılan çarşaf ve havlu” ile masaja hazırlanıyor. Masaj yapılan kişinin üzeri önceden ısıtılmış havlu ile örtülerek, hangi bölgede çalışma yapılacaksa, (sırt bölgesi ise sırt, ayak ise ayak) o bölge açılarak çalışma yapılıyor ve çalışma bittikten sonra da kapatılıyor.

Masaj yapılırken kişi ağrı duyarsa ne yapıyorsunuz?

Rahatsızlığın çeşidine göre baskılı ya da baskısız masaj yapıyoruz. Önceden  kontrol ederek ve kişinin onayı alınarak masaja başlanıyor. Bazı insanlara yüksek tansiyon ve özellikle şeker hastası olanlara, baskılı ve ağrılı masaj kesinlikle yapılmamalıdır. Ayrıca böbrek hastalarına ve kalp pili olanlara kesinlikle masaj yapılmamalıdır.

Baş masajını yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Kişinin boynunda ve omurlarında  deformasyon veya boyun fıtığının olmaması gerekiyor. Baş ve yüz masajının bir tehlikesi yoktur, fakat boyun fıtığı olan kişilerde ağrılı masaj yapıldığında fıtığını patlatabilir. Masaj noktaları dediğimiz noktalar vardır. Bu noktaları uyaracak masaj sistemi hücreleri uyararak canlandırdığı göz önüne alınırsa sonuç belli olur. Bu masaj türüne nokta masajı denmektedir.

Masaj yaparken, rahatsızlığın türüne göre yağ kullanıyormusunuz?  

Evet  rahatsızlığın türüne göre masaj yağı kullanıyoruz. Kas spazmları için kullanılan yağ farklıdır, vücut ve baş ağrıları için kullanılan yağ farklıdır. Örneğin papatya yağı, bel ve boyun ağrıları için kullanılır. Daha değişik rahatsızlıklar içinde kupalar, tensler ve mineral taşlar (taş terapisi ) gibi uygulamalar yapılmaktadır.

Aroma yağlar kullanılırken nelere dikkat edilmeli? Kullanılan yağların, kişinin vücudunda alerjik etki yaratma olasılığı var mı?

Yağın alındığı ve yapıldığı yerin bilinmesi gerekir. Mazot’uda incelterek ve içerisine çeşitli esanslar katarak, aroma terapi yağları olarak satıyorlar. Bunlar bir süre sonra “cilt hastalıklarına” sebep oluyor. Biz  “aroma terapi derneğinin” tavsiye ettiği yağları kullanıyoruz. Kalitesiz yağlar kullanılırsa alerjik etkinin yanında, daha ciddi olarak cilt hastalığı yaratabilir. Bu tip durumlarla karşılaşan insanların, acil olarak bir cilt doktoruna gitmeleri gerekir. Bu konuda çok fazla piyasada dolaşan sahte yağlar var. Kişi yağ almadan önce araştırma yapması gerekir. Yağ alırken yağın nerede yapıldığı, hangi bitkilerin ve yağların kullanıldığı, yapan firmanın izin belgesinin numarası, adres ve telefon bilgileri, markasının ne olduğu gibi, çok önemli olan bu bilgileri göz önünde bulundurmaları gerekir.

Hangi masaj aletlerini kullanıyorsunuz? Bu aletlerin kullanım süresi ne kadardır?

Masaj vibrasyon aletidir. Bunların kullanım süresi on dakikayı geçmez. Bunun dışında kullanılan kupalar ve tens’lerde spazmları açarak kan dolaşımının hızlanmasını sağlarlar.

Felçli hastalara masaj yapılabilir mi?

Volkan Özünal: Felçli hastalara masaj şöyle yapılabilir. Felçli hastalarda kas erimesi oluşur. Tedavi edici masaj uygulamaları ile kaslar kuvvetlendirilerek, kas eski kuvvetine getirilir. Felçli hastaların kas kemiği, bu şekilde hareket edebilecek hale gelir.

Peki akut, sırt ağrısı, cilt enfeksiyonu, kalp ya da damarda kan pıhtılaşması gibi rahatsızlığı olan insanlara ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Vücutta bulunan yağ bezeleri, lipom veya varis tipinde oluşan birikimleri dağıtmamak gerekir. Dağıtılacaksa da özel uygulamalar vardır, bu uygulamaları tercih etmek gerekir. Yoksa bu özel uygulamalar yapılmazsa rahatsızlığı başka yerlere yayarsınız.

Masaj bittikten sonra kişi kalkmadan önce dinlenmesi gerekirmi?

Birkaç dakika dinlemesi gerekir. Daha sonra giyinmeden önce sıcak ve soğuk duş şoklaması dediğimiz, 2 dakika sıcak ve 30 saniye soğuk duş alarak iyice kurulandıktan sonra giyinmesi gerekir.

Rahatsızlıklara göre değişmekle beraber, masajlarınız kaç seanslık oluyor? Bu sürede rahatsız olan kişi iyileşiyor mu?

En ciddi rahatsızlık felç haricinde 15 seansta düzeliyor. Felçli ve kas hastalığı olanlarda, birkaç yıl sürebiliyor

Masajlarınızı bir kaç gün arayla yapıyorsunuz, kişi bu arada nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Kasların spazm haline sokmamaları ve çeşitli davranış biçimleri uygulamaları gerekiyor. Bunlar; oturup kalkmaya, ağır bir şey kaldırmamaya kadar değişebiliyor. Biz bu konuda, kişinin nasıl davranması gerektiğini daha detaylı bilgi vererek anlatıyoruz.

Kişi masaj uygulandıktan sonra tamamen iyileşiyor mu?

Biz en başta, ilk görüşmede kişinin rahatsızlığına göre ne yapabileceğimizi söylüyoruz. Uygulamayı kabul eden kişilere uyguluyoruz.

Çocuklara masaj yapılabilir mi? Nasıl bir masaj uygulaması yapılabilir?

40 gününü geçirmiş çocuklara masaj yapılabilir. Özel masaj yöntemleri vardır. Health Touch (Sağlık dokunuşu) dediğimiz baş ile ensenin dibine, küçük dokunuşlarla masaj yapılabiliyor.

Kadınların korkulu rüyası Selülit, bu sorunla baş etmek bazen çok zor olabiliyor. Masaj yaparak Selülit giderilebilir mi?

Selülit dediğimiz rahatsızlığın kendine ait özel bir masaj yöntemi var. Kremlerle ve masaj aleti kullanılarak yapılan masajın, selüliti gidermede etkisi oldukça büyüktür. Hatta bu şekilde yapıldığında % 100 başarı elde edilmektedir.

Kadınlara yapılan masajlarla, erkeklere yapılan masajlar arasında fark var mı?

Hayır, fakat kadınların regl ve hamilelik dönemlerinde masaj uygulamalarının yapılmamasını uygun buluyoruz.

Haber: Gülşen Kaş
Kaynak: http://www.indigodergisi.com/gulsen_masaj_08.htm

 
< Önceki   Sonraki >
Her Hakkı Saklıdır © 2020 Terapi ve Masaj - Masaj Terapisi, İstanbul - terapivemasaj@hotmail.com