Terapi ve Masaj
Masaj Hakkında
Masaj Nedir?
Masaj kan dolaşımını ve vücudun esnekliğini sağlar. Kan vücuda oksijen taşıdığından sağlıklı olmak için iyi bir dolaşım gerekir. Masaj kan dolaşımını artırır dolayısıyla vücuda yararı kesindir. Masaj vücudumuzun farkına varmamıza sağlar,insan oğlu var olduğundan itibaren bilinçli veya bilinçsiz olarak masaj yapıtırmıştır. Masaj, yara dokuları ve yapışıklıkların çözülmesi ve giderilmesinde, kas spazmı, tendon iltihabı, uykusuzluk ve nevrasteni durumlarında, kas krampları ve yaralanmalarda akut devreden sonra, migren, gerilim tipi ve hipertansiyona bağlı baş ağrılarında, ağrılı adet dönemlerinde, kabızlıkta ve ağrılı noktalarda uygulanabiliyor.

Masaj uygulamaları sırasında iki etki ortaya çıkar. Bunlardan ilki uygulama bölgesinde, bu bazı durumlarda tüm vücut bazı durumlarda ise belirli bölgelerde, oluşan ısı artışı ile oluşan kan dolaşımı hızlanmasıdır, diğeri ise, belirli bölgelere yapılan bası ile vücutta bazı hormonların salınmasının artması ve bu hormonların düzenleyici etkiler göstermesidir. Masaj genel olarak aşağıdaki rahatsızlıkların giderilmesinde faydalıdır:
Devamını oku...
 
Masaj Çeşitleri - Klasik (İsveç) Masaj
İnsanın varlığıyla birlikte masaj bilinçli veya bilinçsiz olarak var olmuştur .Ağrıyan yeri ovmak,üşüdüğümüz zaman elimizi kolumuzu veya bacağımızı ovalamak bizi rahatlatmıştır.

Klasik Masaj kan dolaşımını ve vücudun esnekliğini sağlar. Kan vücuda oksijen taşıdığından sağlıklı olmak için iyi bir dolaşım gerekir. Masaj kan dolaşımını artırır; dolayısıyla vücuda yararı kesindir. masaj vücudumuzun farkına varmamıza sağlar.insan oğlu var olduğundan itibaren bilinçli veya bilinçsiz olarak masaj yapılmıştır.
Masaj, yara dokuları ve yapışıklıkların çözülmesi ve giderilmesinde, kas spazmı, tendon iltihabı, uykusuzluk ve nevrasteni durumlarında, kas krampları ve yaralanmalarda akut devreden sonra, migren, gerilim tipi ve hipertansiyona bağlı baş ağrılarında, ağrılı adet dönemlerinde, kabızlıkta ve ağrılı noktalarda vücuda kısmen (lokal) veya tamamen uygulanan klasik masaj ile dolaşım hızını arttırarak dokuları-hücreleri canlandırır, dolaşımı düzenler, kas gerilimini azaltarak konsantrasyonu güçlendirir.
Devamını oku...
 
Masaj Çeşitleri - Spor Masajı

Spor masajı, yapılacak aktivite öncesi veya sonrası(spor karşılaşmaları,ferdi çalışmalar vs.) bölgesel  yapılan masajlardır.yapılacak aktiviteye göre uygulanacak bölge değişir.

Masaj sporcuyu, vücuda yük olan yorgunluk maddelerinden kurtarır, kas sertliklerinin ve krampların zararlı yan etkisinden koruyarak, bunların sebep olacağı kas zedelenmesi, lif kopmalarını önler. Kan dolaşımını aktive ederek, enerji veren besin maddelerinin dokulara daha kolay ve çabuk erişmesine imkan sağlar, kalp ve dolaşım sisteminin işini kolaylaştırır.

Sporcunun reaksiyon zamanını kısalaştırır, organlar arasında fonksiyonel harmoniyi düzenler, genel bir rahatlama verir. Ruhsal yönden gergin olanları sakinleştirir, uyuşuk olanları aktive eder.

Devamını oku...
 
Masaj Çeşitleri - Aromaterapi Masajı
Aromaterapi masajı tekniği tedavi ve gençleştirici amaçlı olarak bitki öz yağlarının masajda kullanılması esasına dayalıdır.  Antik Mısır, Hindistan ve Uzak Doğu'dan gelen bu teknik yüzyıllardır stresi azaltmak, genel anlamda rahatlamak ve zihni uyarmak için kullanılmıştır.

Özyağlarla (esansiyel yağlar) yapılan masaj, deri yüzeyini daha çok ısıtır ve yoğun kas, eklem ağrılarına ve zayıf dolaşım bozukluklarına çok faydalı olur. Aromatik özyağların keyifli kokusu, duygusal kaynaklı fiziksel sıkıntılar üzerinde de çok etkilidir. Özyağlarla nefes rahatlatılabilir, sakinleşme ve yavaşlama ile kişi kendini daha iyi hissedebilir. Aromaterapi, masajla maksimum iyileştirme özelliği sağlar.

Beynimiz, koku ve dokunma gibi farklı kaynaklardan farklı sinyallerle sürekli iyi yönde uyarılır. Kişi kendine bakıldığı ve şımartıldığı duygusuyla rahatlar, dinlenir, arınır ve denge bulur. Şifalı ot ve çiçek yağlarıyla yapılan bu masaj hem cildi beslemekte hem de kokunun şifa özelliği kullanılıyor. Klasik bir masaj tekniği ile tüm bedene sürülen yağlar önceden seçilebilir. Zihinsel ve fiziksel yorgunlukta biberiye özü, sinüzit ve nezlede okaliptüs yağı üst solunum yoları için iyi gelecektir.
Devamını oku...
 
Masaj Çeşitleri - Thai Masajı
Uzakdoğu'da yaygın olarak kullanılan bir masaj türüdür. Thai (Tay) masajı uygulaması çok zor olan tarihe karışan bilgiye dayanarak Wa Po Budizm Tapınağındaki okulda, Budist rahiplerinden gelen bir gelenektir.

İnsan vücudundaki binlerce noktadan 10 önemli noktaya, vücudumuzun rahatlamasını sağlayan masaj uygulamaları yapılmaktadır. Masörler (ve Masözler)değişik uygulama ile masaj yaparken, diz ve dirsek, ayak ve ellerini kullanarak gerçekleştiriyor ve yoga'dan hareketler yaptırıyor.

Thai (Tay) masajı, sinirler ve sinir düğümleriyle atardamarlar üzerine yapılan baskılarla, ufak vuruşlarla, germe ve çekmeyle yapılır.Giyinik olarak yarı sert bir zeminde yapılmaktadır. Bu masaj yönteminin hedefi, vücutta daha iyi bir enerji akımını sağlamak, gerginliği çözmek ve hareket sisteminin daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktır.
Devamını oku...
 
Masaj Çeşitleri - Refleksoloji Masajı
Ayaklar vücudumuzun en az önem gösterilen yerleridir aslında ayaklarımız vücudumuzun aynasıdır,ona gereken önemi vermek tüm vücudumuzun sağlığı için önemlidir.Refleksoloji bir çok kültürde eski zamanlarda beri uygulanmıştır.

Refleksoloji, ayaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktaları olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır. Özel el ve parmak teknikleriyle bu refleks noktalarına uygulanan baskı, stresin azaltılmasını sağlayarak bedende fizyolojik değişikliklere yol açar.

Temelinde, vücudumuzda oluşan rahatsızlıkların, enerjinin belli bir yerde bloke olmasından kaynaklandığı tezi yatar. Refleksoloji de bu noktada devreye girer ve bedende serbest enerji akışını sağlar.
Devamını oku...
 
Masaj Çeşitleri - Derin Doku Masajı
Derin doku masajı İsveç Masajı (Klasik Masaj) ile aynı tekniklere sahiptir. Yalnızca manüpilasyonların temposunun düşük ancak hareketlerin şiddetinin fazla olduğu bir masaj türüdür. Genellikle ağrı bölgelere uygulanır ve vücuttaki toksinlere atmaya faydası olur.
 
Derin doku masajıyla kan dolaşımını stimüle ederek en derinde bulunan kaslardan toksinlerin arınmasını ve fibrozitlerin dağıtılmasına faydası olur.

Fibrozitin tipik belirtisi boyun, sırt, kol ve bacak ve baldırda birden başlayan şiddetli ağrıdır. Kişi hareket ettikçe kasın ağrıdığından ve dokunduğu zaman acıdığından yakınır. Doktor muayene sırasında, kasılmanın yarattığı düğümlerden kaslardaki spazmı saptar.
Devamını oku...
 
Masaj Çeşitleri - Anti Selülit Masajı
Selülit kadınların en önemli güzellik sorunlarından biridir. Bacak bölgesinde görülür. Cildi sıkıştırdığımızda portakal kabuğu görünümündeki yağ tabaklarına Selülit diyoruz. Sağlıksız yaşam, dengesiz beslenme, sigara, alkol ve hareketsizliğin uzun vadede selülitin vücuda yerleşmesine neden olduğu söylenir.

Hormon seviyesindeki oynamalar (hamilelik, menopoz) selüliti etkiler. Selülitten kurtulmak için çeşitli yöntemler uygulanır bunlardan en önemlilerinde biride masaj tedavisidir.
Devamını oku...
 
Her Hakkı Saklıdır © 2020 Terapi ve Masaj - Masaj Terapisi, İstanbul - terapivemasaj@hotmail.com